Rectangle Eyeglasses 182504-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 182504-c
Rectangle Eyeglasses 182504-c are high-quality, elegant-looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design that has an enticing two-tone look and is joined by the sleek, slender temples on the sides. The chic finishes of these frames lend a nice touch of finesse to this gorgeous full-rim design. These frames are designed with the combination of lightweight TR-90 material and metal. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 182504-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |