Rectangle Eyeglasses 182479-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 182479-c
Rectangle Eyeglasses 182479-c are high-quality, alluring-looking rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are beautifully complemented by the stylized front design that has an enticing nose bridge in the center and is joined by the sleek slender temples on the sides. The appealing finishes of these frames beautifully blend with the classy aesthetics of this full-rim design and make them even more eye-catching. These frames are designed with the combination of lightweight TR-90 material and metal. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 182479-c |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 43 mm |
| Eye Width | 50 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Xtra Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |