Rectangle Eyeglasses 182461-c
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 182461-c
Rectangle Eyeglasses 182461-c are stylishly designed, appealing-looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a stylized front design along with the dainty temples on the sides. These frames have a nice matte look and boast chic finishes that blend beautifully with the vibe. These frames are lightweight and comfy thanks to their TR-90 structure and feature spring hinges and a keyhole nose bridge to assure a cozy snug fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 182461-c |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 21 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Xtra Large |
| Frame Features | Key Hole, Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |