Rectangle Eyeglasses 182457-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 182457-c
Rectangle Eyeglasses 182457-c are high-quality, elegant-looking rectangle frames with a stunning full-rim design. These frames come with the stylish rectangle lenses that are beautifully complemented by the stylized front design that has a nice translucent allure and is joined by the dainty flat temples on the sides. The chic finishes of these frames lend a nice touch of finesse to this gorgeous look. These frames are designed from lightweight TR-90 material and feature spring hinges and a keyhole nose bridge for a cozy, snug fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 182457-c |
|---|---|
| Frame Width | 134 mm |
| Eye Height | 41 mm |
| Eye Width | 47 mm |
| Nose Bridge | 21 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Medium |
| Frame Features | Key Hole, Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |