Rectangle Eyeglasses 182434-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 182434-c
Rectangle Eyeglasses 182434-c are high-quality, alluring-looking rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are beautifully complemented by the stylized front design along with the dainty temples on the sides. These frames boast the chic finishes that make them look even more eye-catching. These frames are designed from lightweight TR-90 material for comfortable all-day wear and feature spring hinges and a keyhole nose bridge to assure a cozy snug fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 182434-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 50 mm |
| Nose Bridge | 20 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Key Hole, Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |