Rectangle Eyeglasses 182372-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 182372-c
Rectangle Eyeglasses 182372-c are high-quality, alluring-looking rectangle frames with a captivating full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design that has alluring two-tone translucent allure and is joined by the dainty flat temples on the sides. The chic finishes of these frames lend a nice touch of finesse to this elegant design. These frames are designed from lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 182372-c |
|---|---|
| Frame Width | 139 mm |
| Eye Height | 35 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |