Rectangle Eyeglasses 182363-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 182363-c
Rectangle Eyeglasses 182363-c are stylishly designed, elegant-looking rectangle frames with a stunning full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a stylized front design along with the dainty flat temples on the sides. The captivating finishes of these frames blend beautifully with their wood-like design and give them a nice sophisticated allure. These frames are designed from lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 182363-c |
|---|---|
| Frame Width | 132 mm |
| Eye Height | 41 mm |
| Eye Width | 48 mm |
| Nose Bridge | 21 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Medium |
| Frame Features | Key Hole, Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |