Rectangle Eyeglasses 182336-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 182336-c
Rectangle Eyeglasses 182336-c are highly alluring and elegant-looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a uniquely styled appealing front design along with the sleek temples on the sides. The captivating finishes of these frames blend beautifully with this stunning design and make them look even more eye-catching. These frames are designed from lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 182336-c |
|---|---|
| Frame Width | 134 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Medium |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |