Rectangle Eyeglasses 182332-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 182332-c
Rectangle Eyeglasses 182332-c are highly alluring and elegant-looking rectangle frames with a captivating full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a stylized front design that has enticing stud rivets embedded around the corners and is beautifully accompanied by the appealing temples on the sides. The sophisticated finishes of these frames lend a nice touch of finesse to this gorgeous design. These frames are lightweight and comfy thanks to their TR-90 structure, and spring hinges are there to ensure a cozy snug fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 182332-c |
|---|---|
| Frame Width | 136 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 49 mm |
| Nose Bridge | 20 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Key Hole, Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |