Rectangle Eyeglasses 182281-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 182281-c
Rectangle Eyeglasses 182281-c are high-quality, elegant-looking rectangle frames with a captivating full-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are beautifully complemented by the stylized front design and the dainty flat temples on the sides. The chic finishes of these frames blend beautifully with this captivating design and make them look even more eye-catching. These frames are designed from lightweight TR-90 material and feature spring hinges and a keyhole nose bridge to assure a cozy snug fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 182281-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 43 mm |
| Eye Width | 49 mm |
| Nose Bridge | 22 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Key Hole, Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |