Rectangle Eyeglasses 174801
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 174801
Rectangle Eyeglasses 174801 are highly alluring rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are beautifully complemented by the classy front design and the appealing temples on the sides that have an enticing textured design. The sophisticated blue finish of these frames blends beautifully with this dainty look and makes them even more eye-catching. These frames are designed from lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 174801 |
|---|---|
| Frame Width | 135 mm |
| Eye Height | 33 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Medium |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Blue |