Rectangle Eyeglasses 174319-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 174319-c
Rectangle Eyeglasses 174319-c are high-quality, alluring-looking rectangle frames with an elegant full-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are beautifully complemented by the subtle yet appealing front design and the stylized temples on the sides. The captivating finishes of these frames nicely emphasize the finesse of this sophisticated design. These frames are lightweight and comfy thanks to their TR-90 structure and spring hinges. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 174319-c |
|---|---|
| Frame Width | 144 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Xtra Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |