Rectangle Eyeglasses 174313-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 174313-c
Rectangle Eyeglasses 174313-c are highly alluring and elegant-looking rectangle frames with a sleek full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design along with the stylized flat temples on the sides that have alluring cutouts for a more classy look. These frames boast the sophisticated finishes for a more elegant look. The TR-90 structure of these frames, along with the spring hinges, makes them comfortable for all-day wear. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 174313-c |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Xtra Large |
| Frame Features | Key Hole, Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |