Rectangle Eyeglasses 174243-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 174243-c
Rectangle Eyeglasses 174243-c are highly alluring, elegant-looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design that has an enticing, modest look and is joined by the dainty temples on the sides that have a nice two-tone look. The captivating finishes of these frames make them look even more eye-catching. These frames are designed of lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 174243-c |
|---|---|
| Frame Width | 136 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 15 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |