Rectangle Eyeglasses 174188-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 174188-c
Rectangle Eyeglasses 174188-c are stylish and elegant-looking rectangle frames with a gorgeous full-rim design. The stylish rectangular lenses on these frames are beautifully complemented by the modest-looking front design along with the stylized temples on the sides. The captivating finishes of these frames blend beautifully with this dainty look and make them even more eye-catching. These frames are designed of lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 174188-c |
|---|---|
| Frame Width | 145 mm |
| Eye Height | 44 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 148 mm |
| Size | Xtra Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |