Rectangle Eyeglasses 172268-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 172268-c
Rectangle Eyeglasses 172268-c are highly alluring and elegant-looking rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangular lenses on these frames are beautifully allured by the subtle yet alluring-looking front design and the sleek, slender temples on the sides. The appealing finishes of these frames allure this sophisticated look nicely. These frames are designed from TR-90 material and lightweight metal. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 172268-c |
|---|---|
| Frame Width | 136 mm |
| Eye Height | 34 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |