Rectangle Eyeglasses 171761
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 171761
Rectangle Eyeglasses 171761 are highly alluring and elegant-looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangular lenses in a classy front design that has enticing lens rims and is joined by the stylized flat temples on the sides. The appealing brown-tortoise finish of these frames lends a nice touch of finesse to this sophisticated design. These frames are designed with the combination of lightweight metal and TR-90 material, and spring hinges are there to ensure a cozy, snug fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 171761 |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 27 mm |
| Eye Width | 56 mm |
| Nose Bridge | 15 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
| Color | Brown-Tortoise |