Rectangle Eyeglasses 170059
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 170059
Rectangle Eyeglasses 170059 are high-quality, appealing looking rectangle frames with a stunning full-rim design. These frames showcase the stylish rectangle lenses in a classy looking front design that has a nice modest allure and is nicely accompanied by the stylized flat temples on the sides that have enticing textured details. The captivating black-red finish of these frames refines this sophisticated look nicely. These frames are lightweight and comfy for all-day wear thanks to their TR-90 structure and spring hinges. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 170059 |
|---|---|
| Frame Width | 135 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 13 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Medium |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Black-Red |