Rectangle Eyeglasses 163750-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 163750-c
Rectangle Eyeglasses 163750-c are stylishly designed, appealing rectangle frames with a lovely full-rim design. The enticing rectangle lenses on these frames are in a classy front design, along with the stylized flat temples on the side that have captivating details. The appealing finishes of these frames lend a nice touch of finesse to this classy look. The lightweight TR-90 structure of these frames, along with the spring hinges, assures comfortable all-day wear. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 163750-c |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 56 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Xtra Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |