Rectangle Eyeglasses 163296-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 163296-c
Rectangle Eyeglasses 163296-c are high-quality, alluring looking rectangle frames with a stunning full-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are nicely allured by the sleek front design that has enticing lens rims and is joined by the stylized temples on the sides. The classy finishes of these frames emphasize the finesse of this design nicely. These frames are designed with a combination of lightweight metal and TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 163296-c |
|---|---|
| Frame Width | 133 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Medium |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |