Rectangle Eyeglasses 163227-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 163227-c
Rectangle Eyeglasses 163227-c are highly stylish, appealing rectangle frames with a stunning full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design that has enticing lens rims and is nicely accompanied by the stylized temples on the sides. The dainty finishes of these frames refine the finesse of this look nicely. These frames are designed with a combination of lightweight metal and TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 163227-c |
|---|---|
| Frame Width | 133 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Medium |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |