Rectangle Eyeglasses 162973-c
Out of stock
Description / Rectangle Eyeglasses 162973-c
Rectangle Eyeglasses 162973-c are high-quality, elegant looking rectangle frames with a dainty full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design that has a lovely translucent look, along with seamless looking slender temples on the sides. The enticing finishes of these frames blend beautifully with this appealing design. These frames are designed with a combination of lightweight metal and TR-90 material and feature spring hinges for a cozy fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 162973-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 41 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |