Rectangle Eyeglasses 161365-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 161365-c
Rectangle Eyeglasses 161365-c are stylishly designed, appealing looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design that has a lovely, modest look, along with stylized flat temples on the sides. The captivating finishes of these frames blend beautifully with this chic full-rim design. These frames are lightweight and cozy, thanks to their TR-90 structure. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 161365-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |