Rectangle Eyeglasses 160932-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 160932-c
Rectangle Eyeglasses 160932-c are high-quality, beautiful looking rectangle frames with an alluring full-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are beautifully complemented by the sleek front design that has enticing stud rivets embedded around the corners and is joined by the classy flat temples on the sides. The appealing finishes of these frames lend a nice touch of finesse to this classy look. These frames are lightweight and comfortable for all-day wear, thanks to their TR-90 structure. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 160932-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 32 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |