Rectangle Eyeglasses 160813-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 160813-c
Rectangle Eyeglasses 160813-c are stylish and elegant looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design that has a lovely subtle allure to it and is nicely joined by the stylized temples on the sides. The classy black-brown finish of these frames makes them look even more enticing and alluring. These frames are designed from lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 160813-c |
|---|---|
| Frame Width | 136 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |