Rectangle Eyeglasses 160795-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 160795-c
Rectangle Eyeglasses 160795-c are stylish and alluring looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a dainty two tone front design that has a lovely two tone translucent look and is joined by the lovely temples on the sides. The captivating finishes of these frames make them look even more elegant and eye-catching. These frames are made from lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 160795-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |