Rectangle Eyeglasses 156692-c
Out of stock
Description / Rectangle Eyeglasses 156692-c
Rectangle Eyeglasses 156692-c are fashionable rectangle frames with a captivating full rim design. Sharp rectangle lenses in a simple front design, as well as sleek temples with enticing metal ornament around the hinges, are key features of this amazing full-rim design. These frames come finished in a scintillating black color that makes them look even more sophisticated. These lightweight TR-100 frames are comfortable for long-term use thanks to the keyhole functional nose bridge. Add these glasses to your attire at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 156692-c |
|---|---|
| Frame Width | 145 mm |
| Eye Height | 47 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 143 mm |
| Size | Xtra Large |
| Frame Features | Key Hole |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |