Rectangle Eyeglasses 155372
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 155372
Rectangle Eyeglasses 155372 are well-made rectangle frames with an elegant appearance. These frames are made of acetate, which makes them extremely durable and long-lasting. These glasses feature sharp rectangle lenses in a simple full rim design. This understated full rim design features a simple front and temples, as well as a classy black finish, to create eyewear that can be worn with any outfit. These frames are compatible with a wide range of lenses and can be purchased at the best prices with excellent customer service.
More Information
| SKU | 155372 |
|---|---|
| Frame Width | 136 mm |
| Eye Height | 31 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Acetate |
| Color | Black |