Rectangle Eyeglasses 154897
Out of stock
Description / Rectangle Eyeglasses 154897
Rectangle Eyeglasses 154897 are nicely designed with elegant looking rectangle frames. These frames showcase rectangle lenses in a sophisticated full rim design that has a basic front connected by seamlessly designed flat temples that have alluring designs printed on them. This lovely full rim design is finished in a gorgeous pink hue. The lightweight metal construction of these frames with spring hinges and adjustable nose pads makes them comfortable for all day use. You can buy these high quality glasses at the best prices with the surety of a quality customer experience. The glasses will be packaged in a nice Goggles4U case.
More Information
| SKU | 154897 |
|---|---|
| Frame Width | 118 mm |
| Eye Height | 29 mm |
| Eye Width | 45 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 125 mm |
| Size | Xtra Small |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |
| Color | Pink |