Rectangle Eyeglasses 154058
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 154058
Rectangle Eyeglasses 154058 are high quality rectangle frames with elegant rectangle lenses. These frames have a traditional, timeless appeal with their rectangular full-rimmed structure, graceful nose bridge, wonderfully carved temples with elegantly made detailing around the hinges, and sleek gold-tortoise tint. These frames are made of high-quality materials. These glasses have adjustable nose pads for a bespoke fit and are compatible with a range of lenses. These glasses are available for purchase at very competitive prices, with the assurance of a good customer experience.
More Information
| SKU | 154058 |
|---|---|
| Frame Width | 128 mm |
| Eye Height | 30 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 131 mm |
| Size | Small |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
| Color | Gold-Tortoise |