Rectangle Eyeglasses 152128
Out of stock
Description / Rectangle Eyeglasses 152128
Rectangle Eyeglasses 152128 are nicely designed rectangle frames made of high quality materials. These frames have a distinctive straight-looking nose bridge and sleek narrow temples that are flawlessly designed and accommodate sharp rectangle lenses. The tortoise-gold tint on these glasses adds to their attractiveness. These glasses include adjustable nose pads to create a custom fit and can be used with a variety of lenses. You can get these spectacles at a good price and have a good time buying them.
More Information
| SKU | 152128 |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 46 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 20 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
| Color | Tortoise-Gold |