Rectangle Eyeglasses 151029
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 151029
Rectangle Eyeglasses 151029 are composed of TR-90, a high-quality lightweight material. In these frames, beautifully formed rectangle lenses in an exquisite pink-gold tint couple with exceptionally slender temples. These glasses will give a touch of elegance to any outfit, and their lightweight design will keep you comfortable all day. Purchase these glasses at the best prices and rest certain that you will have a pleasant shopping experience.
More Information
| SKU | 151029 |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 43 mm |
| Eye Width | 50 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Pink-Gold |