PrestigePeek
In stock
Description / PrestigePeek
PrestigePeek are high-quality, alluring-looking frames with a stunning full-rim design. The appealing pilot-shaped full-rim design of these frames comes with the dainty two-tone look and has an enticing double nose bridge up front and enticing temples on the sides. The captivating finishes of these frames add a nice touch of finesse to this refined look. These frames are designed with the combination of lightweight metal and TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 171056-c |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 45 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges, Double Bridge |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Pilot |
| Material | Combination |