Pilot Sunglasses 142500
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Pilot Sunglasses 142500
Pilot Sunglasses 142500 are stylish sunglass frames with a sophisticated full rim design. These frames showcase elegant rectangle lenses in a sleek front design, along with an appealing double nose bridge and stylized temples on the sides that have enticing details all over them and nicely printed temple tips. The alluring blue-silver finish of these frames takes this look one step further. These metal frames will be comfortable to wear thanks to spring hinges. Add these prescription sunglasses to your wardrobe for a great price with assurance of a quality shopping experience to complement your sunny day outings.
More Information
| SKU | 142500 |
|---|---|
| Frame Width | 135 mm |
| Eye Height | 43 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Medium |
| Frame Features | Spring Hinges, Double Bridge |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Pilot |
| Material | Metal |
| Color | Blue-Silver |