Pilot Eyeglasses 186763-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Pilot Eyeglasses 186763-c
Pilot Eyeglasses 186763-c are highly alluring and elegantly designed frames featuring a stunning full-rim structure. The classic pilot-shaped lenses are complemented by a stylized front design with an appealing double nose bridge, adding a distinctive touch. Sleek, dainty temples extend to the sides, adorned with intricately embedded rhinestones around the hinges for added charm. Crafted from a combination of lightweight metal and TR-90 materials, these frames also feature spring hinges, ensuring durability along with a comfortable, secure, and snug fit for everyday wear. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 186763-c |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 46 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges, Double Bridge, Rhinestones |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Pilot |
| Material | Combination |