Pilot Eyeglasses 185341-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Pilot Eyeglasses 185341-c
Pilot Eyeglasses 185341-c are high-quality, alluring-looking frames featuring a stylish full-rim design. The distinctive pilot-shaped silhouette is enhanced by a refined front design with an appealing double nose bridge and enticing lens rims, paired with sleek flat temples on the sides. Finished in classy tones for a more refined appearance, these frames are crafted from lightweight metal and feature spring hinges for a comfortable and pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 185341-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 56 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges, Double Bridge |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Pilot |
| Material | Metal |