Pilot Eyeglasses 185174-c
In stock
Description / Pilot Eyeglasses 185174-c
Pilot Eyeglasses 185174-c are stylishly designed, appealing-looking frames featuring a classy full-rim design. The pilot-shaped lenses are enhanced by a refined front design with enticing textured details and a distinctive double nose bridge, paired with dainty wide flat temples on the sides. Finished in classy tones that make them even more eye-catching, these frames are crafted from lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a comfortable and pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 185174-c |
|---|---|
| Frame Width | 139 mm |
| Eye Height | 44 mm |
| Eye Width | 50 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges, Double Bridge |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Pilot |
| Material | TR (Lightweight) |