Pilot Eyeglasses 184256-c
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Pilot Eyeglasses 184256-c
Pilot Eyeglasses 184256-c are highly alluring and elegant frames featuring a classy full-rim design. The appealing pilot-shaped silhouette is enhanced by a stylized front with an enticing double nose bridge, complemented by dainty temples on the sides. These frames boast classy finishes that add a subtle touch of finesse to their retro-inspired allure. Crafted from lightweight metal, they feature spring hinges to ensure a comfortable and pleasant fit for everyday wear. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 184256-c |
|---|---|
| Frame Width | 139 mm |
| Eye Height | 44 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 20 mm |
| Temple Size | 138 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges, Double Bridge |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Pilot |
| Material | Metal |