Pilot Eyeglasses 183120
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Pilot Eyeglasses 183120
Pilot Eyeglasses 183120 are highly alluring and elegantly designed frames featuring a stunning full-rim construction. The stylish cat-eye lenses are beautifully complemented by a refined front design that showcases a lovely two-tone look, enhanced by a sleek double nose bridge and dainty temples on the sides. The chic green-printed finish adds a touch of sophistication to the overall appeal. Crafted from lightweight TR-90 material, these frames offer both style and comfort, while the spring hinges ensure a secure and pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 183120 |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges, Double Bridge |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Pilot |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Green-Printed |