Pilot Eyeglasses 173499-c
In stock
Description / Pilot Eyeglasses 173499-c
Pilot Eyeglasses 173499-c are stylish frames designed with a combination of TR-90 material and lightweight metal, and they are suitable for a wide range of lenses. Buy this high quality frame with complete confidence at the best prices guaranteed and enjoy a great customer experience.
More Information
| SKU | 173499-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 57 mm |
| Nose Bridge | 15 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges, Double Bridge |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Pilot |
| Material | Combination |