Pilot Eyeglasses 171279-c
In stock
Description / Pilot Eyeglasses 171279-c
Pilot Eyeglasses 171279-c are high-quality, alluring-looking frames with a classy full-rim design. The appealing rectangle lenses on these frames are nicely complemented by the sleek double nose bridge up front and the stylized temples on the sides. The classy finishes of these frames refine the finesse of this retro look nicely and make them even more eye-catching. These frames are designed from lightweight metal and feature spring hinges for a pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 171279-c |
|---|---|
| Frame Width | 135 mm |
| Eye Height | 41 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Medium |
| Frame Features | Spring Hinges, Double Bridge |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Pilot |
| Material | Metal |