Pilot Eyeglasses 160812-c
Out of stock
Description / Pilot Eyeglasses 160812-c
Pilot Eyeglasses 160812-c are highly alluring and eye-catching frames with a lovely full-rim design. These frames can allure any outfit thanks to their chic aesthetics, such as their alluring double nose bridge, enticing stud rivets up front, and sleek temples on the sides. The captivating gray finish of these frames makes them look even more enticing. These frames are comfortable for all day wear thanks to their TR-90 structure and spring hinges. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 160812-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 43 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Key Hole, Spring Hinges, Double Bridge |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Pilot |
| Material | TR (Lightweight) |