Pilot Eyeglasses 160491
In stock
Description / Pilot Eyeglasses 160491
Pilot Eyeglasses 160491 are stylish frames designed with a combination of TR-90 material and lightweight metal, and they are suitable for a wide range of lenses. Buy this high quality frame with complete confidence at the best prices guaranteed and enjoy a great customer experience.
More Information
| SKU | 160491 |
|---|---|
| Frame Width | 131 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Medium |
| Frame Features | Spring Hinges, Double Bridge |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Pilot |
| Material | Combination |
| Color | Grey |