Morel France 80047A
In stock
Description / Morel France 80047A
Morel France 80047A are stylish and elegant looking frames with a lovely full-rim design. The stylish rounded lenses on these frames are beautifully complemented by the bold front design and the sleek, slender temples on the sides that have enticing ridged details around the hinges. The captivating finishes of these frames allure this gorgeous look nicely. These frames are designed with a combination of lightweight metal and TR-90 material. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 176085-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 50 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 20 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Round |
| Material | Combination |