Morel France 60168M
In stock
Description / Morel France 60168M
Morel France 60168M are highly alluring and elegantly designed frames with a stunning full-rim construction. The stylish rounded lenses are beautifully complemented by the bold, stylized front design, seamlessly joined by dainty temples on the sides. These frames boast captivating finishes that blend harmoniously with their sophisticated allure for a more refined look. Crafted from durable acetate, they ensure lasting quality, while the keyhole nose bridge provides a cozy and pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 177640-c |
|---|---|
| Frame Width | 144 mm |
| Eye Height | 45 mm |
| Eye Width | 48 mm |
| Nose Bridge | 25 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Xtra Large |
| Frame Features | Key Hole |
| Available Lens Type | Distance, Reading |
| Frame Shape | Round |
| Material | Acetate |