Morel France 60159M
In stock
Description / Morel France 60159M
Morel France 60159M are highly alluring, elegant rounded frames with a classy full-rim design. The stylish rounded lenses are complemented by a stylized front with sleek lens rims and paired with dainty slender temples on the sides. The classy finishes add a subtle touch of finesse to their retro look. Crafted from a combination of lightweight metal and TR-90 material, these frames offer both style and comfort. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 177766-c |
|---|---|
| Frame Width | 134 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 49 mm |
| Nose Bridge | 21 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Medium |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Round |
| Material | Combination |