Morel France 60152M
In stock
Description / Morel France 60152M
Morel France 60152M are highly alluring and elegantly designed frames with a stunning full-rim construction. The stylish rounded lenses are beautifully complemented by the bold, stylized rims up front and the sleek slender temples on the sides, creating a refined and balanced aesthetic. These frames boast sophisticated finishes that lend a graceful touch of finesse to their retro-inspired look. Crafted from a premium combination of lightweight TR-90 material and metal, they ensure durability and comfort for everyday wear. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 177635-c |
|---|---|
| Frame Width | 136 mm |
| Eye Height | 47 mm |
| Eye Width | 50 mm |
| Nose Bridge | 20 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Round |
| Material | Combination |