Morel France 40122N
In stock
Description / Morel France 40122N
Morel France 40122N are stylishly designed, appealing rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are beautifully complemented by the sleek front design with a modest look, paired with dainty temples on the sides. The classy finishes add a refined touch of finesse to their elegant appearance. Crafted from lightweight TR-90 material, these frames ensure comfortable all-day wear. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 177692-c |
|---|---|
| Frame Width | 146 mm |
| Eye Height | 41 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Xtra Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |