Morel France 30288L
In stock
Description / Morel France 30288L
Morel France 30288L are highly alluring and elegant looking rectangular half-rim design frames. These frames feature stylish rectangle lenses in a stylized front design that has a lovely two-tone look and is joined by the sleek flat temples on the sides. These frames boast the sophisticated finishes for a more refined look. These frames are designed with the combination of lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 178353-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 150 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |