Morel France 30260L
In stock
Description / Morel France 30260L
Morel France 30260L are highly alluring and elegantly styled frames featuring a sleek full-rim design. The appealing rounded lenses are nicely complemented by the stylized front, highlighted by enticing lens rims and paired with sleek, slender temples on the sides. These frames boast classy finishes that add a refined touch of finesse to their sophisticated look. Crafted from lightweight metal, they also feature spring hinges to ensure a pleasant and comfortable fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 177754-c |
|---|---|
| Frame Width | 132 mm |
| Eye Height | 46 mm |
| Eye Width | 49 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Medium |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Round |
| Material | Metal |